Blíží se Velikonoce, je čas si připomenout tradiceVelikonoce jsou jedním z nejvýznamnějších křesťanských svátků, které slavíme po celém světě. Je to čas radosti, obnovy a naděje, který přináší do našich životů novou energii a optimismus. Velikonoce jsou také obdobím, kdy se setkávají rodiny a přátelé, aby společně oslavili tento svátek.

Historie velikonoc sahá až do doby před Kristem, kdy byla slavena jako pohanský festival jara. Poté, co se křesťanství rozšířilo, velikonoce se staly jedním z nejdůležitějších křesťanských svátků. Slavíme je jako památku na ukřižování a vzkříšení Ježíše Krista, které se podle Bible odehrálo během těchto dnů.Blíží se Velikonoce, je čas si připomenout tradice


 

Velikonoce jsou spojené s mnoha symboly, které jsou užívány po celém světě. Jedním z nejznámějších symbolů jsou vajíčka. Vajíčka jsou spojena s novým životem a obnovou, což je přesně to, co velikonoce znamenají. V mnoha zemích se zdobí vajíčka různými barvami a vzory, aby byla slavnostnější.

 

VELIKONOČNÍ DEKORACE

 

Dalším známým symbolem jsou velikonoční zvířata, jako jsou králíci a berani. Králíci symbolizují plodnost a růst, zatímco berani jsou spojováni se obětí a vírou. V mnoha zemích jsou tyto zvířata vidět v různých dekoracích a tradičních velikonočních slavnostech.

Ve většině zemí jsou velikonoce spojené s bohatou kuchyní a tradičními jídly. Mezi nejpopulárnější velikonoční jídla patří beraní, kůzlátka, pečené vepřové maso, ale i jarní zelenina a ovoce jako například ředkvičky, cibulka, petržel, mrkev a jahody. Mezi nejznámější velikonoční sladkosti patří čokoládové vajíčka, beránky nebo mazance.

 

Velikonoce jsou také spojeny s tradičními zvyky, které se v různých zemích liší. V Česku se například tradičně pomlouvají koledníci, kteří chodí po domech a přejí domácím štěstí a zdraví. Protože Velikonoce jsou také svátkem probuzení přírody, tradicí je i zdobení domů větvemi jarních květin a zelení. Kromě toho se také zdobí vajíčka, která symbolizují nový život a plodnost.

 

Velikonoční vajíčka se zdobí různými způsoby. Oblíbenou technikou je barvení vajíček, které může být prováděno pomocí různých přírodních barev, ale také se používají speciální barvy určené právě k barvení vajíček. Další možností je zdobení vajíček voskem, kdy se na vajíčko nanáší vosk ve vzorech a následně se vajíčko barví. Po vymalování se vosk odstraňuje a na vajíčku zůstanou barevné vzory.

 

 

JARNÍ DEKORACE ▶

 

 

Další tradiční součástí Velikonoc jsou velikonoční pomlázky. Ty jsou vyrobeny z prutů a slouží k potěšení a požehnání. Podle tradice se pomlázky vyrábějí ze sazenic vrby, která je symbolem jara a nového života. Během Velikonoc se pak používají k pomlazení dívek a žen, které symbolicky představují probouzející se přírodu.

 

V českých zemích jsou Velikonoce velmi oblíbeným svátkem a na mnoha místech se konají různé slavnosti a trhy. Například v Praze se každoročně koná Velikonoční trh na náměstí Republiky, kde návštěvníci mohou ochutnat tradiční velikonoční pochoutky a zakoupit si ručně vyráběné suvenýry a dárky.

 

Velikonoce jsou tedy nejen svátkem náboženským, ale také tradicí a zvyklostmi spojenými s jarem a probouzející se přírodou. Ať už trávíte Velikonoce jakkoliv, přejeme vám, abyste je strávili v klidu, pohodě a ve společnosti svých blízkých.

 

 

Kdy jsou Velikonoce ? A kdy jsou konkrétně tento rok Velikonoce? 

 

neděle, 17. dubna Velikonoce 2022 (Česko)

neděle, 9. dubna Velikonoce 2023 (Česko)

neděle, 31. března Velikonoce 2024 (Česko)

neděle, 20. dubna Velikonoce 2025 (Česko)

 

 

 

 Publikováno dne: 27.02.2023


Zatím žádné příspěvkyPřidávat komentáře můžou pouze registrovaní uživatelé. Přihlaste se - Přihlášení MikatonStrana: | 1 2 3 4 5 |
Vybrali jsme k tématu: 117 produktů.
V magazínu Mikaton publikujeme články, v kterých se můžete dozvědět spoustu zajimavých informací. Magazín Mikaton vydáváme už od počátku eshopu. Tento článek Blíží se Velikonoce, je čas si připomenout tradice jsme napsali ke zboží, které je vypsáno pod článkem. Mikaton je hlavně eshopem v němž nakoupíte výhodně zboží za nízké ceny pro sebe i pro Vaše blízké. Článek v magazínu byl publikován 27.02.2023, je tedy možné, že výpis produktů už může být nekompletní dnes. Proto pro kompletní výpis zboží si proklikněte do doporučovaných kategorií, kde získáte kompletní přehled.