Mikulášská tradice – 6. prosinceStejně jako každým rokem, tak i letos oslavíme den, kdy budou odměněny děti hodné a těm zlobivějším se dostane po uhlíku či bramboře. Tato tradice u nás připadá na 6. prosinec a je to večer, kdy města i vesničky křižují trojice Mikuláše, čerta a anděla – jeden kostým krásnější než druhý. Postava Mikuláše inspirovala USA k vytvoření mýtického Santa Clause, který dětem nosí dárky na Štědrý den.Mikulášská tradice – 6. prosince


Kdo se ku této příležitosti rád oblékne za Svatého Mikuláše, pomyslnou hlavu této trojičky, zvolí nejspíše umělý plnovous, například z vaty, dlouhý plášť, červený či červenobílý, stříbrnou berli se zakrouceným koncem, při jejíž výrobě pomůže alobal a typickou čepici z papíru s motivem kříže. Je zajímavé, že postava, která dnes jako onen štědrý Mikuláš vystupuje, se zrodila teprve před 100 lety díky malíři Moritzi von Schwindovi. Ovšem světec Svatý Mikuláš, nebo také Svatý Mikuláš z Myry, žil kolem roku 280 v Řecku a sloužil jako biskup. Byl velmi štědrý k potřebným a bojoval proti popírání Ježíše Krista. Na Východě bývá světec zobrazený coby holohlavý muž a k jeho atributům patří tři zlaté koule a kniha. Udává se, že kolem 6. prosince skonal, a tak si tímto dnem připomínáme jeho velkou osobnost.

 

Mikuláš je doprovázen dvojicí čerta s andělem. Mezi typické „nezbytnosti“ čerta řadíme rohy, kožíšek s ocasem a pořádný pytel, o kterém se traduje, že si v něm odnese zlobivé děti, ale většinou je naštěstí jen plný uhlí či brambor coby dárků-nedárků pro uličníky. K vymoženostem, jež si dnešní mikulášští čertíci rádi obléknou, patří pár blikajících rohů a bota, která připomíná kopýtko. Takový anděl by měl být celý v bílém, případně s papírovými křídly na zádech. Většinou drží buď on, nebo samotný Mikuláš, košík se sladkostmi, které daruje dětem, co byly po celý rok hodné.

 

Takto vyšňořená trojka poté ve večerních hodinách vyrazí do ulic. Dříve bylo zvykem, že zazvonila u dveří několika rodin, avšak dnes se okruh jejich působení zúžil na příbuzné či známé, hlavně s malými dětmi, kterých se tato tradice týká především. Také je možné zabrousit na internet a čerta, Mikuláše i anděla si objednat.

 

Mikuláš se pak optá dětí, zda zlobily. Pokud sekaly dobrotu, dostanou dárky, většinou v podobě něčeho sladkého. Kromě cukrovinek to může být i ovoce, jako třeba exotické datle, mandarinky či banány. Ty nám dnes nepřipadají bůhvíjak výjimečné, avšak víme, že tomu tak nebylo vždy. A jestli dítko zlobilo, obdrží uhlík nebo bramboru – tedy, pokud je Mikuláš opravdu přísný.

 

K této tradici neodmyslitelně také patří fenomén hlavně posledních let – soutěžní klání pořádané například na náměstích či v různých klubech. Nejkrásnější mikulášská trojice dostane pěknou cenu. Navíc už dávno neplatí, že Mikuláš s čertem by ve skutečnosti měli být převlečení chlapci či muži a anděl – ztělesněná něžnost a mírnost – zase dívka. Naopak, vtipní pupkatí andělé, kterým zpod blonďatých loken paruky často koukají kotlety a mají na obličeji strniště, sklízí obvykle velký potlesk, stejně jako krásné čertice v krátkých sukénkách. 

 

 

Den svatého Mikuláše, to je tradice plná darů a veselí.

 

Objednejte dětem malou drobnost z našich hraček: DĚTSKÉ HRAČKY
Publikováno dne: 09.10.2020


Zatím žádné příspěvkyPřidávat komentáře můžou pouze registrovaní uživatelé. Přihlaste se - Přihlášení MikatonStrana: | 1 2 3 |
Vybrali jsme k tématu: 65 produktů.
V magazínu Mikaton publikujeme články, v kterých se můžete dozvědět spoustu zajimavých informací. Magazín Mikaton vydáváme už od počátku eshopu. Tento článek Mikulášská tradice – 6. prosince jsme napsali ke zboží, které je vypsáno pod článkem. Mikaton je hlavně eshopem v němž nakoupíte výhodně zboží za nízké ceny pro sebe i pro Vaše blízké. Článek v magazínu byl publikován 09.10.2020, je tedy možné, že výpis produktů už může být nekompletní dnes. Proto pro kompletní výpis zboží si proklikněte do doporučovaných kategorií, kde získáte kompletní přehled.