Stan vybíráme podle vzhledu, leckdy však díky tomu šlápneme vedleSTANY - Iglú, áčko nebo třeba teepee? Jaký stan se vám líbí? A jste si jistí, že splní všechny vaše potřeby a přání? Vybírat stan jenom podle vzhledu je jako kupovat onoho příslovečného zajíce v pytli. Na vzhledu totiž nakonec až tolik nezáleží, mnohem důležitější je praktické uplatnění celého modelu.

 Stan vybíráme podle vzhledu, leckdy však díky tomu šlápneme vedle


 

Proč vídáme nejčastěji iglú

 

V kempech je těmihle malými kopulkami doslova přeplněno. Aby ne, když se mohou chlubit rychlou a intuitivní stavbou, kombinovanou s dobrou stabilitou a velmi příznivou hmotností. Jde o samonosnou konstrukci, tvořenou dvěma pružnými pruty. Ty vycházejí z rohů čtyřhranné podlážky a nahoře se protínají v nejvyšším bodě. Více prutů pak umožňuje rozšířit stan třeba o větší předsíňku nebo další ložnici.

 

Stany turistické typu iglú bývají prostorově poměrně úsporné. Kupujete-li model pro dva, pak se do něj s kamarádem či kamarádkou vejdete se svou bagáží zpravidla jen stěží. Není tedy určen pro dlouhé výlety, ale spíš na festivaly, které vám umožní si v okolí koupit vše potřebné. A nehodí se ani do extrémních podmínek.

 

 

Tunel pro milovníky pohodlí

 

I pobyt v přírodě si lze užít se vším všudy. Stačí si pořídit stany turistické typu tunel. Vypadají vlastně jako rukáv s konstrukcí, připomínající obrácené písmeno U. Jsou sice lehké, ale pokud je dobře natočíte a ukotvíte, odolají i poměrně silnému větru. Bez kotvení si jejich pohodlí příliš neužijete, při sebemenším impulsu se totiž složí jako harmonika.

 

Tunel mívá často ještě kopulovitou nástavbu, což vám umožni se uvnitř pohybovat poměrně komfortně. Právě tento typ patří mezi stany, nejčastěji vyhledávané rodinami nebo většími skupinkami milovníků treků.

 

 

 

 

Áčko se hodí už spíše na zahradu

 

Ještě nedávno to byla klasika, ovšem dnes ho nejčastěji uvidíte na zahradách jako přístřešek stany pro děti, případně jako pravdu levný prostor pro přespání na festivalech. Tvoří ho dvě pevné tyče, které je třeba ukotvit k zemi za pomoci kolíků. Dnes se již prakticky nevyrábí.

 

 

 

 

Teepee pro milovníky dobrodružství

 

Začínaly jako podomácku ušité konstrukce trampů (stačí vzpomenout na legendární osadu Ztracenka), ovšem dnes je pořídíte i v obchodech s outdoor potřebami. A to v poměrně komfortní variantě. Nabízejí opravdu luxusní prostor pro setkávání většího množství lidí a nechybí jim ani určitá romantika májovek. Ne nadarmo vyrůstají teepee nejčastěji v různých vodáckých kempech.

 

Výstavba je trochu složitější než u iglú nebo tunelu, ale s trochou cviku ji zvládne každý. Hledáte-li šikovného pomocníka pro pohodlné táboření s dětmi nebo partou přátel, kterého navíc ve změti dalších stanů poznáte na první pohled, bude pro vás teepee jasno volbou. 

 

TIP: Variací teepee je jurta, což je už poměrně robustní konstrukce, která však pojme značné množství milovníků přírody. Je však poměrně těžká a objemná a výstavba také nepatří k nejjednodušším. Hodí se spíše pro vybudování vícedenní základny, než jako mobilní vybavení pro milovníka kempů. 

 

 

 

Stan s geodetickou konstrukcí

 

Jde o typ stanu, který vypadá velmi efektivně a díky cenovce, která u něj bývá, ho řadíme na pomyslný TOP, který přece musí něco vydržet. Ovšem geodetická konstrukce je určena do opravdu extrémních podmínek. Zakempíte s ní klidně na svahu Mount Everestu. Množství prutů se na různých místech kříží a vytváří opravdu stabilní kupolovitou konstrukci. Pokud ovšem chcete pomocníka pro běžné táboření, pak většinu jeho vlastností nikdy nevyužijete.

 

Navíc se poměrně špatně staví a nepotěší vás ani vyšší hmotností. Jde o specialitu, vhodnou jen pro extrémní typ cestovatelů. Ušetřené peníze můžete docela dobře investovat jinde. Ovšem chystáte-li se do Alp nebo právě do Himalájí, může vám geodetická konstrukce prokázat neocenitelnou službu. 

 

 

Všechny stany jak dětské, tak turistické a rekreační najdete v sekci - STANY

 

 

 Publikováno dne: 09.08.2020


Zatím žádné příspěvkyPřidávat komentáře můžou pouze registrovaní uživatelé. Přihlaste se - Přihlášení MikatonStrana: | 1 |
Vybrali jsme k tématu: 8 produktů.
V magazínu Mikaton publikujeme články, v kterých se můžete dozvědět spoustu zajimavých informací. Magazín Mikaton vydáváme už od počátku eshopu. Tento článek Stan vybíráme podle vzhledu, leckdy však díky tomu šlápneme vedle jsme napsali ke zboží, které je vypsáno pod článkem. Mikaton je hlavně eshopem v němž nakoupíte výhodně zboží za nízké ceny pro sebe i pro Vaše blízké. Článek v magazínu byl publikován 09.08.2020, je tedy možné, že výpis produktů už může být nekompletní dnes. Proto pro kompletní výpis zboží si proklikněte do doporučovaných kategorií, kde získáte kompletní přehled.